• Caritas

Wiara żywa uczynkami - inauguracja 69. Tygodnia Miłosierdzia

tmTegoroczny, 69. Tydzień Miłosierdzia, ma wzmocnić świadectwo polskich katolików wobec niewierzących oraz budzić sumienia i przypomnieć wiernym, że mają troszczyć się o ludzi potrzebujących.

Tygodniowi, który po raz pierwszy rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, towarzyszyć będzie hasło: „Wiara żywa uczynkami”. Obchodom Tygodnia Miłosierdzia poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa, zorganizowana w warszawskiej centrali Caritas Polska. Dziennikarzom, na przykładzie Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, zaprezentowano z rozmachem i fachowością zakres działalności charytatywnej Kościoła w Polsce.

_dsc6016Dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marian Subocz, poinformował, że w tym roku, zgodnie z sugestią Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w poszczególne dni tygodnia wiernym zalecana jest medytacja nad „uczynkami miłości co do duszy”. Ks. Subocz, wspierany przez ks. Dariusza Marczaka, dyrektora Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, apelował do wiernych o odpis 1% od podatku na działalność Caritas. Z jego informacji wynikało, że otrzymane z tego tytułu środki są wykorzystywane w sposób optymalny. Dzięki nim Caritas zakupiła ostatnio 2400 łóżek szpitalnych z nowoczesnym wyposażeniem, a z pozostałych środków dyrektorzy diecezjalni Caritas finansowali pomoc dla bezdomnych, biednych dzieci i funkcjonowanie hospicjów.

_dsc6028Prowadzimy 40 placówek, gdzie nasi podopieczni znajdują schronienie, pomoc i radość – rekomendował działalność Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. dyrektor Marczak. Szczególnie poruszające był dwa przytoczone przez niego przypadki, kiedy do jednej z placówek trafiła pobita przez męża matka z sześciorgiem dzieci, a w świetlicy caritasowskiej jedno z dzieci chwaliło się, że wczoraj w domu zjadło obiad, choć tylko kluski z olejem.

Leczymy chorych, pomagamy bezdomnym i dzieciom – scharakteryzował działalność Caritas Archidiecezji Warszawskiej jej dyrektor ks. dr Zbigniew Zembrzuski. Szczególnie wiele miejsca poświęcił on opiece nad bezdomnymi, której głównym zadaniem jest przywrócenie podopiecznych do pełnego życia społecznego. Dzięki współpracy z samorządami ponad 20 osób mieszka już „na własny rachunek”. Ten wątek rozwinął Mariusz Olszak, kierownik schroniska dla bezdomnych „Tylko z darów Miłosierdzia” przy ul. Żytniej, który podkreślił, że praca nad reintegracją tych ludzi jest możliwa dzięki zatrudnieniu fachowego, specjalistycznego personelu. Schronisko archidiecezji warszawskiej dysponuje 24 „mieszkaniami treningowymi”, gdzie osoby bezdomne, które zdobyły prace, „trenują samodzielność” próbując się same utrzymać. Oprócz stałych podopiecznych do ośrodka „Tylko” codziennie przychodzi 250 osób na obiad, a 40 korzysta z łaźni.

_dsc5994Elżbieta Jackiewicz, koordynator świetlic, kolonii dla dzieci oraz „Programu Skrzydła”, zwróciła uwagę, że w świetlicach Caritas dzieci nie tylko są dożywiane, otrzymują pomoc w odrabianiu lekcji, uczestniczą w grach i zabawach, ale także korzystają z opieki specjalistycznej: psychologów, logopedów, socjoterapeutów. Caritas bardzo zwraca uwagę na współpracę z rodzicami, czemu służy akcja „Rodzinka razem”. W czasie zajęć okazało się, że rodzice nie mają pomysłów na spędzenia wolnego czasu z dziećmi, nie potrafią się z nimi bawić i rozmawiać. – My ich tego uczymy – mówiła Elżbieta Jackiewicz.

Monika Łuba, opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Ząbkach, chwaliła dzieci, które udzielają się jako wolontariusze: nie trzeba ich motywować, chętnie biorą udział we wszystkich akcjach, mają świetne pomysły. Łuba przed trzema laty zaczynała pracę z dziesięciorgiem dzieci. Dzisiaj Szkolne Koło Caritas liczy 60 osób. Mali wolontariusze mają za zadanie, aby szukać w swoim środowisku osób potrzebujących pomocy, także wśród swoich kolegów, który nie dają sobie rady z nauką.

_dsc6027Sebastian Lubaszka z SKC w Ząbkach opowiadał jak wiele satysfakcji dał mu udział w akcji pakowania paczek dla głodujących dzieci w Afryce oraz dla jego polskich rówieśników na Ukrainie. – Dzięki temu, że możemy pomagać, czujemy się dowartościowani  – mówił chłopiec.

Jego koleżanka Agata Krzewicka zwierzyła się, że dopóki nie włączyła się w działalność SKC, nie zdawała sobie sprawy, że tak wielu ludzi potrzebuje pomocy. – Te koła to dla nas jedyna możliwość, aby pomagać na tak dużą skalę – stwierdziła.

_dsc5988Dorota Haponik, kierowniczka Domu Dziennego Pobytu Caritas w Falenicy opowiadała, że jego podopieczni nie koncentrują się na sobie, lecz dostrzegają potrzeby innych. Z wyreżyserowanym przez siebie spektaklem „Król Maciuś Pierwszy” odwiedzili ośrodek chorych na Alzheimera. – Ważne jest to, że między ludźmi w naszym domu tworzą się więzy – stwierdziła Haponik. Służy temu uczestnictwo w zajęciach sportowych i plastycznych, udział w konkursach recytatorskich, a także rozwijanie różnego rodzaju twórczości. Żywym przykładem tego jest  pani Elżbieta Kwiatkowska-Szczęsna, która w placówce Caritas odkryła w sobie talent poetycki i wydala już dwa tomiki wierszy.

–  Nasz dom to sposób na szczęśliwe życie w wieku dojrzałym. Codziennie rano budzę się i wiem, że mam cel. Nie jestem sama – mówiła Kwiatkowska-Szczęsna.Prowadząca konferencję Olga Kołtuniak z Biura Prasowego Caritas Polska poinformowała o nowej platformie internetowej z „mapą miłosierdzia”, na której można prześledzić działalność charytatywną w poszczególnych diecezjach.

KAI; Foto: Biuro Prasowe CP i BP KEP

O inicjatywach i pracy Caritas w całej Polsce możesz dowiedzieć się
                                                                                                                   wchodząc na stronę poświęconą

69. TYGODNIOWI MIŁOSIERDZIA