W dniach 18-21 października 2016 roku dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula wraz z dyrektorką Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą Iwoną A. Wiśniewską gościli z wizytą w Caritasverband Nürnberg.

Wizyta była również okazją do zapoznania się ze strukturą norymberskiej Caritas, o której z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał jej dyrektor, pan Michael Schwarz. Goście poznali również funkcjonowanie placówek prowadzonych przez Caritas Norymberga.

Przedstawiciele krakowskiej Caritas odwiedzili placówki dla uchodźców z różnych krańców świata, gdzie zapoznali się z programem pomocy. Doskonale przygotowany system pomocy Caritas pozwala młodym  dziewczętom i chłopcom, często po urazowych doświadczeniach, rozpocząć nowe życie.

Goście odwiedzili szkołę dla opiekunek osób starszych i chorych, która przygotowuje osoby do pracy z ludźmi starszymi w ich miejscu zamieszkania. Spotkanie zaowocowało propozycją  współpracy w zakresie wymiany pracowników stacji opieki Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Caritas Norymberga w formie wymiany pracowników w ramach kilkudniowej wizyty studyjnej.

W trakcie pobytu zapoznano się z ofertą skierowaną dla kobiet- osób uwikłanych w przemoc. Pierwsza za odwiedzanych placówek działa podobnie do Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą (OODP), druga to mieszkania chronione. Metodyka  pracy z osobami doznającymi przemocy  w norymberskiej i krakowskiej Caritas bardzo się różnią. W domu dla kobiet nie ma specjalistycznej pomocy, która powinna towarzyszyć ofiarom od początku pobytu. Dyrektor krakowskiego Ośrodka chętnie dzieliła się doświadczeniami z 18-letniej pracy. Omawiano relację terapeutyczną pomiędzy osobą pomagającą i korzystającą z pomocy, która jest fundamentalna dla całego procesu przemian. Przemoc w rodzinie jest złożonym problemem i często do wyjścia z przemocy potrzebna jest pomoc i  wsparcie wielu służb. Z informacji uzyskanych od kierowniczki domu dla kobiet w Norymberdze goście dowiedzieli się,  że w Niemczech nie ma tak rozwiniętej pomocy profesjonalnej, która mogłaby  podjąć działania służące ochronie kobietom. W Polsce ta  pomoc  przychodzi ze strony przedstawicieli różnych służb – psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego, prawnika, policjanta, kuratora, księdza, lekarza. Rola Kościoła w zapobieganiu przemocy w rodzinie jest również duża. Empatyczne podejście służb pomocowych i zaangażowanie w pomoc interdyscyplinarną ofiarom przemocy jest dla kobiet i pracowników domu dla kobiet nowością.

Zapoznanie się z różnymi systemami pomocy w obu krajach  zaowocowało pomysłem na zorganizowanie międzynarodowej konferencji w 2017 r. w Krakowie nt. dobrych praktyk w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w Polsce oraz Niemczech.

W czasie  pobytu  w Norymberdze Goście  uczestniczyli w zorganizowanej przez księdza prałata Theo Kellera koncelebrowanej mszy św. w intencji  Kardynała Macharskiego, na którą przybyło wielu przyjaciół Księdza Kardynała nie tylko z Polski. Spotkano się również z Polkami mieszkającymi od wielu lat w Niemczech, które dzieliły się swoimi troskami i opowiadały o tęsknocie do Polski. W ramach pobytu krakowianie zwiedzili przepiękne miasto oraz DokuZentrum dokumentującego działalność nazistów w okresie II wojny światowej.

Bardzo ciepłe, wręcz rodzinne, przyjęcie przedstawicieli Caritas Archidiecezji Krakowskiej przez dyrektora  pana Michaela Schwarza, członków Zarządu organizacji panów Bernharda Wackera i Hermanna J. Herznera oraz pana Janusza Chmurę (który nie tylko profesjonalnie tłumaczył przebieg wizyty, ale był również naszym i był „aniołem przewodnikiem”) spowodowało, że goście czuli się jak w gronie przyjaciół. Osobą, która im również  towarzyszyła  w poznawaniu placówek i tłumaczeniu była Pani Anja Stanulla.

Oczywiście wizyta zaowocowała dalszymi pomysłami na współpracę w zakresie działalności charytatywnej w obydwu organizacjach.

Za każdą chwilę owocnego wyjazdu – dziękujemy.

opr. Iwona A. Wiśniewska