• Caritas
  • Caritas

Caritas Diecezji Radomskiej

Adres:
Telefon:
Fax:
E-mail:
Strona internetowa:
ul. Kościelna 5, 26-604 Radom
+48 48 3652929, +48 48 3652928
+48 48 3652929
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.radom.caritas.pl

REGON:
NIP:
KRS:
670684979
9482037324
0000222733

Dyrektor:
Zastępca dyrektora:
ks. Grzegorz Wójcik
ks. Robert Kowalski

Konto bankowe PLN: 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757

Ponad 340 dzieci znalazło dom

Caritas Diecezji Radomskiej

Piątek, 12 Grudnia 2014 13:47

Już 344 dzieci trafiło do rodzin od początku działalności Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego, działającego przy Caritas Diecezji Radomskiej. Placówka została powołana przez biskupa Jana Chrapka. Każdego roku do ośrodka zgłasza się wiele rodzin potrzebujących specjalistycznego wsparcia.

Elżbieta Stolarczyk, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego poinformowała, że tylko w tym roku 19 dzieci znalazło nowy dom. - Mamy w toku jeszcze 7 postępowań adopcyjnych dla 9 dzieci. Te procedury zakończą się na początku przyszłego roku - powiedziała dyrektor Stolarczyk. Dodaje, że z prowadzonego w ośrodku poradnictwa, korzysta rocznie kilkaset osób, usiłując w ten sposób poradzić sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, często powstałymi w wyniku uzależnień, bezradności czy choroby. - Wszystkie te osoby wspieramy, udzielamy porady, konsultacje lub w razie potrzeby prowadzimy terapie psychologiczne. Zgłaszają się do nas matki spodziewające się dziecka, znajdujące się w trudnej sytuacji, osoby borykające się z problemem przemocy w rodzinie, nałogami, czy niezaradne życiowo. Dla bardzo wielu osób ośrodek jest pierwszym miejscem, gdzie spotykają się ze zrozumieniem, konkretną pomocą, czy gestem życzliwości - powiedziała Elżbieta Stolarczyk.

W tym roku Katolicki Ośrodek Adopcyjny nawiązał współpracę z radomskim Stowarzyszeniem "Nowe Perspektywy", którego głównym celem wspieranie rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej oraz rodzin niewydolnych wychowawczych. W swojej pracy KAO kieruje się Społeczną Nauką Kościoła w zakresie małżeństwa i rodziny oraz ochrony życia nienarodzonych.

Katolicki Ośrodek Adopcyjny został powołany dekretem biskupa radomskiego Jana Chrapka w 2001 roku. Podstawową ideą działania ośrodka jest wspieranie naturalnego prawa dziecka do godnego życia i posiadania rodziny w oparciu o zasady wychowania chrześcijańskiego. Cele te realizowane są poprzez działalność wspierającą rodzinę naturalną dziecka, jak również przygotowanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziców adopcyjnych na rzecz sierot społecznych, które przebywają w placówkach lub w opiece zastępczej.

Na Mazowszu znajduje się dziewięć ośrodków adopcyjnych. Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie ma pięć swoich oddziałów: w Radomiu, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach. Ośrodki prowadzone przez organizacje pozarządowe znajdują się w Warszawie. Są to: Ośrodek Adopcyjny TPD i Katolicki Ośrodek Adopcyjny. W Radomiu działa Katolicki Ośrodek Adopcyjny przy Caritas Diecezji Radomskiej. (rm)

   

Strona 1 z 571