Byli wśród nich przedstawiciele władz województwa, pomorskiego NFZ, pomorskiego ZUS, ośrodków pomocy społecznej, pomorskiego PFRON, prezesi i dyrektorzy pomorskich szpitali, domów seniora, hospicjów, członkowie Centrum Ochotników Cierpienia, a także podopieczni, pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Tegoroczna ceremonia połączona była z zakończeniem peregrynacji figury Matki Bożej z Lourdes.  Kopia figury, którą sprowadzono z Lourdes dla uświetnienia jubileuszu 25-lecia CARITAS Archidiecezji Gdańskiej, dokładnie rok temu rozpoczęła swoją wędrówkę po Archidiecezji Gdańskiej – odwiedzała kościoły, kaplice zakonne, szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej oraz placówki gdańskiej Caritas. Tam chorzy i zdrowi, młodzi i starzy, duchowni i świeccy, strapieni i smutni oczekiwali od niej pocieszenia i wstawiennictwa – mówił Metropolita.

Niezwykle ważnym momentem było poświęcenie przez Arcybiskupa sztandaru Caritas Archidiecezji Gdańskiej. – Struktura Caritas przez ćwierćwiecze wrosła w rzeczywistość naszej archidiecezji poprzez modlitwę, czyny, dzieła miłosierdzia. Także poprzez pomysły i akcje, które pobudzały wyobraźnię miłosierdzia. Gratuluję ks. dyrektorowi Januszowi Steciowi, który jest animatorem tych wszystkich poczynań w ciągu ostatnich 8 lat. Od dzisiaj sztandar Caritas będzie ich znakiem i symbolem, który przysparza tożsamości strukturom – zaznaczał Metropolita.

Następnie s. Samuela Kierowniczka Domu Samotnej Matki Caritas w Matemblewie złożyła na ręce Arcybiskupa podziękowania za wspieranie działań Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz życzenia z okazji zbliżającego się Jubileuszu 25-lecia Sakry Biskupiej i wręczyła niezwykły prezent – stągiew miłosierdzia wypełnioną życzeniami od pracowników gdańskiej Caritas.

Na zakończenie uroczystości abp Głódź zawierzył Maryi wszystkich chorych i tych, którzy im posługują. – Maryjo, Ty przynosisz nadzieję, przywracasz zaufanie, umacniasz miłość i wiarę. Przybądź z pomocą nam, grzesznym ludziom, modlącym się przed Twoim wizerunkiem. Daj nam odwagę przemiany, pokorę, skruchę i wytrwałość w modlitwie. Prowadź nas do odkrycia Tego, który jest źródłem życia wiecznego – Twojego Syna Jezusa Chrystusa.

Zwieńczeniem wydarzenia było spotkanie wszystkich zgromadzonych w Refektarzu Pocysterskim przy poczęstunku.