23 marca w Darłowskim hospicjum im. Bp. Domina odbyło się drugie w tym roku  szkolenie z zakresu komunikacji interpersonalnej dla wolontariuszy hospicyjnych, przeprowadzone przez  specjalistę w tym zakresie O. Piotra Włodygę.

Podczas spotkania poruszono kwestię skutecznej komunikacji interpersonalnej z chorymi  nowoprzyjętymi na oddział oraz pacjentami porozumiewającymi się wyłącznie  w sposób niewerbalny. O. Piotr podkreślił znaczenie obecności wolontariusza w pokoju chorego oraz dotyku jako skutecznej formy komunikacji z chorym. Wolontariusze przyznali, iż dzięki szkoleniom stają się bardziej otwarci w kontakcie z chorymi oraz w znacznie większym stopniu rozumieją potrzeby pacjentów, także tych z którymi komunikacja werbalna jest utrudniona. Jak wspomina jedna z wolontariuszek „Dzięki spotkaniom w hospicjum chętniej i bardziej otwarcie mówię o swoich uczuciach oraz je wyrażam, dzięki temu lepiej rozumiem emocje innych – to mi pomaga w kontaktach z chorymi”. Ojciec Piotr zaznaczył, iż  każdy  z nas także człowiek chory, cierpiący ma granice prywatności w komunikacji, które powinny zostać nienaruszone. Cierpliwość, wyobraźnia, spokój, kontakt wzrokowy, autentyczność  oraz gesty to wskazane przez wolontariuszy aspekty skutecznego porozumiewania się.  Podsumowując spotkanie wolontariusze wskazali, iż będą wcielać  tajniki komunikacji z pacjentami w hospicjum oraz w codziennym życiu.

Tekst i zdjęcia: Renata Lepper-Zalewska