Państwo Teresa i Piotr Miemczyk, mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla z dzielnicy Koźle Rogi, pod koniec czerwca br. zakończyli remont dachu. Na ten cel wzięli sporą pożyczkę. W poniedziałek 11 lipca br., w godzinach wieczornych nad ich domem przeszła trąba powietrzna. Zniszczyła całą inwestycję. Słychać było straszliwy huk. Wszystko się trzęsło i trzeszczało. Myślałam tylko o najbliższych; dziecku, mężu i ojcu. Na szczęście nikomu nic się nie stało – relacjonuje pani Teresa. Potem wichura ustała i zaczęło lać. Wszędzie pojawiła się woda, która zalewała sufity, podłogi, meble. Dom nadaje się do generalnego remontu.

IMG_3012

W dzielnicy Koźle-Rogi żywioł uszkodził około 30 domostw. Mieszkańcy zgodnie przyznają, że czegoś podobnego jeszcze nie przeżyli. Drzewa łamały się jak zapałki, przewróconych zostało kilka słupów elektrycznych. Niesione wichurą przedmioty wybijały szyby samochodów, uszkadzały płoty i elewacje budynków. Pierwsi z pomocą przybyli strażacy, którzy plandekami zabezpieczali dachy i usuwali połamane drzewa. Poszkodowanych odwiedzili również przedstawiciele władz samorządowych. W szeregu pomagających nie zabrakło miejscowego duszpasterza i parafian. W środę, ks. proboszcz Jerzy Tomeczek wraz z dyrektorem opolskiej Caritas, odwiedzili kilka poszkodowanych rodzin. Caritas Diecezji Opolskiej przekazała na ręce proboszcza natychmiastową pomoc dla ofiar wichury w wysokości 20 tysięcy złotych. Udostępniła także rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze dla ofiar huraganu:

Bank PEKAO S.A. O/Opole 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Trąba powietrzna”.

Zawierzając cierpiących Maryi Pocieszycielce Strapionych, zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, a także instytucje i firmy do praktykowania miłosierdzia.

dr Arnold Drechsler

Dyr. caritas Diecezji Opolskiej